KAZDAĞI EKOFESTİVAL

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kazdağı Ekofestival 2018, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği‘nin gerçekleştirdiği bir doğa festivalidir. Her yıl belirlenen tema dahilinde paneller, söyleşiler ile alanında uzman kişileri dinleyerek bilinçlendiğimiz, doğa tahribatına karşı birlikte mücadele etme yollarını öğrendiğimiz, şairler ve yazarlarla doğanın edebiyatla olan bütünlüğünü fark ettiğimiz, çok yönlü, öğretici bir festivaldir. Her sabah güne tai chi, yoga, doğa yürüyüşü, meditasyon ile başlayıp, gün içerisinde seramik, arkadaş bilekliği, mandala, şiir, beden ritm gibi çeşitli atölyelerle, paneller, söyleşiler, forumlarla devam ediyor, akşam konserleriyle ruhumuzu besliyoruz. Ekofest, en çok çocuklarımız için. Çocuklar, doğa ile tanışma ve çeşitli çocuk atölyelerinde kendilerini geliştirme ve eğlenme olanağı buluyor.

Ekofest, her yıl bölgemizdeki bir çevre sorununa veya çözümüne odaklanıyor. 2014’te Mıhlı Çayı üzerinde yapılmak istenen Mıhlı Barajı’na, 2015’te “ormanların” önemine, 2017’de “toprak” konusuna dikkat çekti. Bu konulardaki yetkin dostların sayesinde katılımcılarla bu temalar paylaşıldı. Ve Türkiye’nin dört bir yanından ekolojistler, doğa severler bir araya geldi ve gelmeye de devam ediyor. Ekofest bu sene de Zeytinli Baraj Projesi’nin toprak altında bırakma olasılığının olduğu bir alanda, enerji tasarrufunun ve yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekmek için “enerji” temasını seçti.

Çanakkale, Edremit, Küçükkuyu Belediyeleri ve Ege ve Marmara Belediyeler Birliği’nin ve Bölgedeki Sivil Toplum Örgütlerinin de destek olduğu Ekofest’in bu yılki teması “enerji”, mottosu ise “güneş bize yeter”.

15-19 Ağustos’ta Kuzgun Kamp’tayız. Sizleri de bekliyoruz.