Yanıma ne alsam ?

Giriş için ne kadar bağışta bulunacağım?

Buluşmamız Çarşamba sabahtan, Pazar öğlene dek devam edecek. İster günübirlik, ister 4 gün konaklayın fark etmiyor. Festival girişi için kişi başı 50 TL bağışlamanızı rica ediyoruz. Kuracağınız çadır içinse herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.


EkoFest için neden ödeme yapıyorum?

8 arkadaşımız festivalden 10 gün evvel kamp alanına gidip mevcut tuvalet ve duşlara ek yapacaklar. Aynı zamanda yemek alanları, aydınlatma ve düzenlemeler için alanda olacaklar. Festival boyunca da 30 civarında gönüllümüz sorunsuz bir buluşma için katkı sağlayacak. Panelistlerimiz, müzisyenlerimiz, atölye yöneticilerimiz ve  gönüllülerimizin yol ve yeme içme masraflarını yine bütçeden karşılamak zorundayız. Alan kirası, defalarca yapılan alan keşifleri, lojistik, altyapı ve diğer yapılacakları bütçeden karşılayacağız. Belediyelerin destekleri çok önemli fakat maddi bir katkı ne yazık ki sağlayamadıklarından, bütçeyi denkleyebileceğimiz kapı girişindeki bağışlar ve tezgâhımızdan satacağımız ürünler haricinde gelirimiz yok. Festival alanında da 30 dolayında gönüllü arkadaşımızla alanda olacağız. Kısacası Ekofest’e girişi ücretsiz yapmayı biz de çok isterdik. Umarız günün birinde kendi alanımızda bunu karşılayacabileceğimiz bir modeli birlikte gerçekleştirebiliriz.


Alan girişi haricinde konserlere veya atölyelere bir ücret ödeyecek miyim?

Hayır, herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Tüm konserlerimiz, atölyeler ve etkinlikler ücretsiz olacak.


15 yaşındayım Ekofest’e tek başıma katılabilir miyim?

Aile büyüklerinizden biriyle birlikte gelirseniz neden olmasın. Mutlaka gelin bekleriz…


Aynı yaşlarda bir kaç arkadaş birlikte gelsek bile mi?

Üzgünüz… Ekofest’e ailenizden biri olmadan katılabilmeniz için 18 yaşına basmanızı beklememiz gerekecek.


Çocuğumuz okul çağından küçük, biz de gelsek…

Küçük çocuklar, isterlerse anne karnındayken bile gelebilirler. Ekofest’i biz zaten öncelikle çocuklar için yapmıyor muyuz? Okul çağındaki çocuklar için çeşitli, resim, beden ritim, yaratıcı drama, çocuk  oyunları gibi atölyelerimiz var. Misketlerimiz, topaçlarımız olacak. Derede yüzebilir, yürüyüş yapabilirler. Daha küçükler için de belki hep beraber düşünerek bir şeyler yapabiliriz. Programı incelerseniz çocuklar için de birçok etkinlik olduğunu göreceksiniz. Şartları zorlayın ve bizlerle olun, bekliyoruz…


Ekofest’ e katılmayı çok istiyorum ancak köpeğim Papi’yi kimseye emanet edemiyorum. Çünkü o benden uzakta olduğunda kendisini terk edilmiş hissediyor. Onu da getirebilir miyim?

Neden olmasın. Kedi ve köpeğimiz de doğanın bir parçası değil mi? Hem doğada geçireceği günleri o da hiç unutmayacaktır. Elbette tasması yanınızda olsun, cebinizde de bir poşet olursa pek güzel olur…


Ankara’da yaşıyorum. Ekofest’e gelmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Belli noktalardan, belli saatlerde kalkacak araçlarla ilgili detaylı bilgi için www.kazdagiekofest.com internet sayfamızı ve Facebook etkinlik sayfamızı izlerseniz yolunuzu kaybetmeyeceğinize eminiz. Ama kısaca Zeytinli > Mehmetalan > Kuzgun Camp üçlüsünü unutmayın!


Ekofest’e gelirken yanımda neleri getirmeliyim? Bu konuda hazırlanmış bir eşya listesi var mı ?

Uzun ve detaylıca hazırlanmış “Yanıma Neler Almalıyım” listemiz hem www.kazdagiekofest.com internet sitemizde, hem de sosyal medya hesaplarımızda…


Ekofest’in tüm süresine katılamayacağım, acaba bir günlüğüne olsun gelemez miyim?

Elbette. Ekofest’e günübirlik de gelebilirsiniz. Keşke zaman ayırıp doğada yıldızların altında bir gece geçirme olanağınız olsa…


Ekofest’e arabamla veya motorsikletimle gelecek olursam park sorunu yaşar mıyım? Ve otopark ücreti ne kadar?

Ekofest’te park sorunu yok. Araçlar için yeterince yerimiz var. Aracınız için herhangi bir otopark ücreti de ödemenize gerek yok.


Arabam çadırımla aynı yerde olsa?

Ekofest’te çadır alanı ile otopark alanı için ayrı ayrı iki alan belirledik. Bu iki alan yan yana olacak. Ama yine de merak etmeyin aracınız çadırınıza 50-60 metreden fazla uzakta olmayacak.


Ekofest’te aç kalmam değil mi? Yemek yiyebileceğim yerler olacak mı?

Merak etmeyin, makul bir ücret karşılığında üç öğün tabldot yemeğimiz ve ayrıca kek, gözleme ve çay stantlarımız olacak. İsterseniz yiyecek ve içeceklerinizi kendiniz de getirebilirsiniz.


Yemek için tabak, çatal gibi şeyler getirmeli miyim?

Geri dönüşüme mümkün olduğunca sadık kalmak adına kağıt bardak – tabak ve plastik çatal – kaşık gibi şeyler kullanmamaya çalışacağız. Elbette elimizdeki malzemelerin de bir sayısı var. Çay-kahve için kupanızı, kendi çatal-bıçağınızı varsa tabağınızı getirseniz buluşmanın doğasına ne de uygun olur. Değil mi?


Alanda alkol satışı olacak mı?

Alanda alkol satışı olmayacak. Fakat dilerseniz kendiniz yanınızda getirebilirsiniz.


En yakın bakkal nerede?

En yakın bakkal Mehmetalan köyünde, yani yaklaşık 3 km uzaklıkta.


Çocuğumuz sıkılırsa ne yaparız, onu eğleyecek ne gibi şeyler var ?

Okul çağındaki çocuklar için çeşitli, resim, beden ritim, çocuk oyunları gibi atölyelerimiz var. Misketlerimiz, topaçlarımız olacak. Derede yüzebilir, yürüyüş yapabilirler. Daha küçükler için de belki hep beraber düşünerek bir şeyler yapabiliriz.


Ekofest’te içme suyu, tuvalet, temizlik gibi zorunlu ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağız?

Ekofest alanında yeteri kadar lavabo, tuvalet, duş kabinlerimiz ve içme suyu olanağı var. Bunlar için ekstra herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok.


Ekofest’te mobil telefon çekiyor mu, internet bağlantısı olacak mı?

Bazı hatlar çok kısıtlı noktalarda çekiyor. Kablosuz Ağ (Wifi) olanağımız yok. Boş verin interneti, birkaç gün de ormanın sesine, suyun şırıltısına, uçurumda açan çiçeğe bağlanın…


Etkinliklerden bazıları ilgimizi çekmezse ne yapabiliriz?

Elbette tüm etkinliklere katılmak zorunda değilsiniz. Kitabınızı okuyabilir, patikadan birkaç dakikada ulaşabileceğiniz gölette yüzebilir, zeytin ağaçları altında biraz şekerleme yapabilirsiniz.


Organizasyonu profesyonel bir ekip mi yapıyor?

Kazdağı Ekofest, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin üyeleri ve gönüllüleri tarafından, her şeyin sorunsuz olması için iyi niyetle uğraş veren, amatör ruhlu, yaklaşık 30 gönüllü arkadaşımızdan oluşan bir ekip tarafından gerçekleşiyor.


Kazdağı Ekofestival neden düzenleniyor?

Ekofest, her yıl bölgemizdeki bir çevre sorununa veya çözümüne odaklanıyor. 2014’te Mıhlı Çayı üzerinde yapılmak istenen Mıhlı Barajı’na, 2015’te “ormanların” önemine, 2017’de “toprak” konusuna dikkat çekti. Bu konulardaki yetkin dostların sayesinde katılımcılarla bu temalar paylaşıldı. Ve Türkiye’nin dört bir yanından ekolojistler, doğa severler bir araya geldi ve gelmeye de devam ediyor. Ekofest bu sene de Zeytinli Baraj Projesinin toprak altında bırakma olasılığının olduğu bir alanda, enerji tasarrufunun ve yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekmek için “enerji” temasını seçti.


Ekofest’a karavanımla gelebilir miyim? Ekstra bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Elbette gelebilirsiniz. Renk katarsınız. Kaç kişiyseniz, kişi başı 50 TL haricinde bir ücret ödemeyeceksiniz. Fakat alandaki bazı zeytin ağaçları çok büyük değil ve dalları biraz alçak. Bu sebeple sıkıntı yaşamanızı istemeyiz. Ayrıca belirtmemiz gerekiyor ki elektrik altyapısı yok. Biz de ihtiyaçlarımız için jenaratör ve güneş paneli sistemi kuracağız.


Girişte çocuğum için de bir ücret ödeyecek miyim?

12 yaşına kadarki çocuklardan girişte herhangi bir ücret almıyoruz. 12 ve üstü her çocuktan/bireyden kişi başı 50 TL giriş ücreti alıyoruz.